Sakura Sezonu Geldi! Japon Kiraz Çiçeğiyle ilgili Bilmedikleriniz.

Sakura sezonu geldi! 🌸

Japonya’yı yılın hangi zamanında ziyaret ettiğinize ve nereye gittiğinize bağlı olarak, ağaçlardan açan pembe çiçekleri görmeniz olasıdır.

Bunlar, dünyayı narin pembeler ve beyazlardan oluşan bir buluta boyayan Japonya’nın ünlü kiraz çiçekleri yani Sakuradır.

Hepinize merhaba! 🌸Bahar geldi! Sakuralar açıyor!🌸Bu yazımda size Sakuranın sırlarını anlatacağım. Hazırsanız başlayalım!

Sakura Çiçeği Hangi Ülkeye Ait?

Sakura ya da Kiraz Çiçeği Ağacı Japonya’ya ait bir ağaçtır.

Japonların ünlü çiçeği Sakura, Japoncası 「さくら」, kiraz çiçeği anlamına gelir. Japon kültüründe ise önemi çok büyüktür.

Hadi Japon Kiraz Çiçeklerinin Tarihini inceleyelim.

Kiraz Çiçeklerinin Tarihi

Kiraz çiçeklerinin yani Sakuranın 1000 yılı aşan bir tarihi vardır. Japonya’da Sakura fidanları 8. yüzyıldan beri yetiştiriliyor.

Başlangıçta meyve veren türleri yetiştiriliyordu. Ancak 14. yüzyıldan itibaren süs çiçeği olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

O zamanlardan beri Japonlar için baharın gelişini müjdeleyen kültürel bir sembol haline gelmiştir. Peki Japonlar için sakura ağaçlarının önemi nedir?

Ünlü Ukiyo-e sanatçısı Katsushika Hokusai (1760-1849) tarafından çizilen ve Sakuraları anlatan bir Ukiyo-e resmi

Kiraz Çiçeklerinin Japonlar için Önemi Nedir?

Japonya yüzyıllar öncesinden beri Sakuralara neden bu kadar hayranlık duyuyor?

Neden “Çiçek işte ya! Bak geç!” şeklinde düşünmüyorlar?

Kiraz çiçeği ağaçlarının Japonlar için pek çok anlamı vardır. Ama kiraz çiçeklerinin yani sakuraların Japon kültüründe önemli bir yerde olmasının en önemli sebebi çiçeklerin sadece bir hafta ila on gün arasında açan çok kısa ömürleri sebebiyledir.

Onların bu kısacık güzellikleri, bu dünyada hiçbir şeyin kalıcı olmadığını, her şeyin bir noktada yok olup gittiğini mükemmel bir şekilde göstermektedir.

Bu gelip geçiciliğe duyulan ucundan hüzünlü ama bir o kadar da güzel hayranlık, eski zamanlardan beri Japon düşünce tarzının önemli bir parçası olmuştur. Japonca’da buna “mono no aware” ya da Japonca olarak “物の哀れ” denir.

Eğer Japonları dikkatlice incelerseniz, bu düşünce tarzının Japonların günlük yaşamının en küçük parçalarında bile bulunduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca, sakura Japon edebiyatında, resim sanatında ve müzikte de sıkça kullanılır.

100 Yen Madeni Parasının arkasında Sakuraları görmek mümkündür.

Sakura Çiçeği Neyi Temsil Eder?

Her yıl hepimizin aklında tek bir soru var: “Sakura çiçeğinin anlamı nedir?”

Sakuranın anlamı çelişkilidir. Hem yaşamı hem de ölümü, güzelliği ve şiddeti simgeler.

Baharın gelişi nasıl yeni bir hayat vaat ediyorsa, kiraz çiçeklerinin açması da canlılık ve canlılık duygusu getirir. Aynı zamanda, kısa ömürleri bizlere hayatın geçici olduğunu hatırlatır.

Yeni başlangıçları da simgeler. Mesela Japon okulları yeni öğretim yılına baharda başlar ve mezuniyetler de bu dönemde gerçekleşir. Aynı şekilde şirketler de yeni mezun elemanlarının çoğunu bahar döneminde işe alır.

Eğer siz de Japonya’da okumak ya da çalışmak istiyorsanız Japonca öğrenmeniz gerekli. En doğal ve en güzel şekilde Japonca öğrenmek istiyorsanız size öğretebilirim.

Sakuralar Ne Zaman Açar?

Japonya “sakura” çiçekleri ile ünlüdür. Japonya’nın kiraz ağacı olarak bilinen sakura, meyve vermeyen ve yılın belirli zamanında kısa süreliğine çiçek açan bir ağaçtır.

Japonya’yı ziyaret etmek ve sakuraları görmek istiyorsanız muhtemelen “Sakuralar hangi ayda açar” diye soruyorsunuzdur. Bu soruya cevap ise şu;

Japonya’da Sakuralar yani kiraz çiçekleri her yıl genellikle Mart sonu ile Nisan başı arasında açarlar. En yoğun dönemleri bu zamanlardır. Ve bu dönem Tokyo, Kyoto ve Osaka gibi ünlü turistik noktalarda çiçeklerin açışına tanık olmak için en uygun zamandır!

Japonya güneyden kuzeye uzanan ince uzun bir ülke olduğu için elbette her yerde aynı zamanda açmıyorlar. Japonya’nın neresinde ne zaman açacaklarını bilmek istiyorsanız şu siteyi inceleyin.

Sakuralar Ne Kadar Sürer?

Japonya’daki kiraz çiçekleri açmaya başladıktan yaklaşık bir hafta sonra en güzel hallerine ulaşırlar.

Yaklaşık iki haftalık bir süre boyunca Sakuraların tadını çıkarabilirsiniz!

Sakura Temalı Ürünler

Sakura döneminde, sakura figürlü dekorasyon ürünlerinden kıyafetlere, içeceklerden tatlılara kadar pek çok tematik ürün görmek de mümkündür.

En meşhurları arasında Sakuralı Kitkat, Sakuralı Coca Cola ve Sakura Temalı Biralar (tadında değil ne yazık ki .d ) vardır.

Hanami ne demek?

Söylediğim gibi Sakura, Japon kültüründe çok ama çok önemli bir yere sahiptir. Türk kültüründe Lale neyse Japonlarda da Sakura odur.

Bu yüzden de bahar geldiğinde Sakura için pek çok festival ve etkinlik düzenlenir. Bu etkinliklerden biri de Hanami’dir.

Hanami, Sakura ağaçları altında arkadaşlarınızla ya da ailenizle piknik yaptığınız bir etkinliktir.

“Hanami” ya da Japonca olarak”花見”, çiçek seyretme etkinliği olarak Türkçeye çevrilebilir. Japonlar sakura ağaçları altında piknik yaparlar ve baharın güzelliğini kutlarlar. Yiyip, içip, sohbet ederek eğlenirler.

Sakura Ağacı Yasak mı?

Hem evet hem de hayır. Açıklayayım;

Sakura Ağacının tohumlarının Japonya’ya özgü olan türlerinin Japonya dışına çıkarılması yasak olarak belirtilse de pek çok ülkede Sakura ağaçlarını görmek mümkün.

Bu tohumlar da diğer ülkelere Japon Hükümeti tarafından dostluk simgesi olarak veriliyor.

Türkiye’de Sakura Var mı?

Evet, Türkiye’de de var!

Japonya’da olmadığınız için Sakuraları göremiyorum diye üzülmeyin! Sakuraları Türkiye’de de görebilirsiniz!

İstanbul’da yaşıyorsanız Balta Limanı Japon Bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Sakura sezonu genelde Mart sonu Nisan başı gibi oluyor. Bahçede 37 tane Japon kiraz ağacı yani Sakura ağacı var. Burada rahat bir yürüyüş yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu bahçenin herkes tarafından sevilecek bir bahçe olması için dostluk ve işbirliği içerisinde hizmet vermeye devam ediyor.

Ayrıca bu bahçede pek çok etkinlik de düzenleniyor! Ve yılın her zamanı aktif olarak kullanılıyor.

Detaylı Bilgi için Siteleri: https://www.istanbul.tr.emb-japan.go.jp/japonbahcesi/index.html

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top