Animelerden Japonca Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey.

Kısaca cevaplamak gerekirse: Evet, Animelerden Japonca öğrenmek gayet de mümkün ama altyazısız izlemeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken şeyleri bu yazımda detaylıca listeledim. Peki, animeleri neden altyazısız izlemeliyiz ve altyazısız Animeleri nereden ve nasıl izlemeliyiz?

Hepinize merhaba, ben Çetin. Japonca öğretmeniyim. Bu yazıda “Animelerden Japonca öğrenilir mi?” sorusuna cevap vereceğim.

Fansubların Gerçek Yüzü

“Ya ne gerek var ki altyazısız izlemeye. Türk Anime’den aç izle işte.” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Japoncayı YANLIŞ BİR ŞEKİLDE öğrenmek istiyorsanız durmayın.

Şimdi size çoğu kişinin bilmediği bir şey söyleyeceğim. Bu aslında herkese açık olan ama kimsenin üzerinde düşünmediği bir konu. Hani o severek izlediğimiz Animelerde, o düşünmeden okuduğumuz altyazılar var ya, işte onlar aslında ilk önce Japoncadan İngilizceye, daha sonra İngilizceden de Türkçeye çevrilerek önümüze sunuluyor. İlginç, değil mi?

Peki… Size bir soru: Japonca gibi ince anlamları olan bir dilde araya BİR DE İngilizceyi soktuğumuzda ne olur?

Ne yazık ki, aynı kulaktan kulağa oyunu gibi başta söylenilen şey değişe değişe sonunda hiç alakası olmayan bir şeye dönüşebiliyor. Bunun pek çok örneğini görüyoruz zaten. “İtadakimasu.” İfadesini “Bismillahirrahmanirrahim.” diye çeviren mi dersin, kendi yorumunu katarak çevirenler mi dersin… Saymakla bitmez. Ayrıca fansub kelimesinin tanımı gereği Animeler amatör olarak çevriliyor ve genelde herhangi bir ücret almıyor bu çevirmenler.

Ama asıl soru şu: Neden Japoncadan Türkçeye direkt çeviri yapan fansub yok? Bunun sebepleri;

1- Japonca bilenlerin az olması

2- Japonca bilip de anime çevirisi yapmak isteyenlerin daha da az olması.

Elbette Japoncadan direkt çeviri yapan bazı fansublar var ancak bir iki taneyi geçmiyorlar. Yanlış anlaşılmasın, bunları diğer fansubları kötülemek için söylemiyorum. İngilizceden çeviren fansublar olmasaydı Türkçe olarak Anime izleyemezdik. Yani yeni yeni izlemeye başlamış olurduk diyelim. Eskiden Netflix mi vardı😂

Animelerden Japonca Öğrenilir mi? 

Japonca öğrenenlerin ya da öğrenmek isteyenlerin ulaşmak istediği en yüksek mertebe de altyazısız Anime izlemektir herhalde. Yukarıda da söylediğim gibi ülkemizde altyazılı Animelerin yanlış çevirisi altyazısız Anime izlemek için büyük bir sebep. Ayrıca ANA DİLİNİZ gibi Japonca konuşmak istiyorsanız ve bu süreçte de Animeleri hem bir araç hem de eğlence olarak kullanmak istiyorsanız en iyi yöntem altyazısız Anime izlemek.

Öğrencilerim bana sürekli aynı soruyu soruyor;

“Sensei, altyazısız Anime izleyebilecek miyim?”

Ben de hep aynı cevabı veriyorum;

“Çalışırsan tabii ki de evet! Sonuçta Japonlar bile annelerinin karnından Japonca bilerek doğmadı.”

Peki, Animelerden Japonca öğrenmek mümkün mü? Kısaca, evet ama ne yaptığınızı biliyorsanız. Peki bunu nasıl yapacağız? Animeleri Japonca öğrenmek için nasıl etkili ve verimli bir şekilde kullanabiliriz?

Aslında cevap şaşırtıcı derecede basit ve bariz: Japoncayı yalnızca Animelerden öğreniyorsanız yanlış yaparsanız. Anime kullandığınız çeşitli kaynaklardan yalnızca biri olmalı. Başka kaynaklar da kullanmalı farklı yöntemleri de denemelisiniz. Bu tersi için de geçerli. Yalnızca gramer öğrenerek de Japonca öğrenemezsiniz!

Animelerden Japonca Nasıl Öğrenilir? 

Baştan uyarayım, eğer Japonca öğrenmeye YENİ başlıyorsanız size verdiğim bu taktikleri Monogatari serisi, Shingeki no Kyojin, Death Note, Gintama gibi serilerde KULLANMAYIN. Eğer beni dinlemeyip de “Zordan başlayayım daha kolay öğrenirim.” şeklinde kullanırsanız iyi ve çabuk sonuçlar alamazsınız.

Çünkü bu saydıklarım gibi çoğu Animede kullanılan üslup ve kelimeler gerçek hayat Japoncasında pek kullanılmıyor. “Anime gibi konuşuyorsun.” tarzında yorumlarla karşılaşabilirsiniz. Sonrasında konuşma tarzınızı toparlamanız zor olabilir. Öğrendiklerinizi doğru şekilde yeniden öğrenmek ve gerçek hayat Japoncasına kendinizi kalibre etmek zaman alabilir, benden söylemesi.

Şu yazımda Japonca öğrenirken izleyebileceğiniz ve gerçek hayat Japoncasına en yakın Anime önerilerini listeledim. Başlangıç seviyesindeyseniz bu Animeleri izleyerek başlayın.

Animeleri Japonca öğrenmek için kullanmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar şöyle;

1) Not Almak için Defteriniz Yanınızda Olsun.

2) Önceden İzlediğiniz bir Animeyi Açın.

Tercihen yakın zamanda izlemiş olduğunuz bir Anime olsun ki öğrenme hızınız 2 katına çıksın. Sonuçta ne olup bittiğini anlayamadığınızda dikkatinizin dağılma ihtimali var.

3) Altyazıları kapatın ve ses dilinin Japonca olduğundan emin olun.

4) Ara sıra Durdurup Söylenilenleri Tekrar Etmeye Çalışın.

Daha hızlı sonuç almak için sesinizi kaydedip Animedeki söylenilenlerle karşılaştırma yapabilirsiniz. Başlangıçta yapamayabilirsiniz. Ama ASLA vazgeçmeyin. Bebekken ilk sözcüklerinizi söylemenin ne kadar zor olduğunu düşünün. Siz de şu an bir bebeksiniz ve öğreniyorsunuz. Ama dediklerimi yaparsanız ve vazgeçmezseniz hızlı bir şekilde gelişeceksiniz.

5) Anladığınızı Düşündüğünüz Kelimeleri Not Edin.

Not defteri bunun içindi. Anime bölümü bittiğinde sözlüğünüzü açın ve not ettiğiniz kelimeleri bulup doğru yazıp yazmadığınıza bakın. Yanlışlar varsa düzeltin. Sözlüğünüz yoksa Google Amca’ya sorun. Basit bir Google aramasının karşınıza çıkardığı bilgiler sizi şaşırtacak. O, her türlü derdiniz için imdadınıza yetişir 😂

6) Sadece Anime İzlemekle Yetinmeyin. Gramer de Öğrenin.

Sadece Anime izlemekle Japoncayı ÇOK AMA ÇOK GEÇ öğrenmeye başlarsınız. Karşılaştırmak gerekirse günde 1 bölüm altyazısız Anime izleyen ve izlediğini verdiğim yöntemle analiz eden üstüne bir de gramer öğrenen kişi 1 yılda çok iyi bir seviyeye gelebilirken, günde 3 bölüm altyazısız Anime izleyip de izlediklerinin analiz etmeyen ve gramer öğrenmeyen kişi 5 yıl belki de 10 yılda aynı seviyeye gelir.

Riske atmaya gerek var mı? 1 bölüm Anime+ Çalışma = en fazla 1 saatinizi alır. 3 bölüm Anime izlemek de zaten 1 saatinizi alıyor. Günlük harcadığınız zaman aynı yani.

7) Tekrarlayın.

Ve bu döngüyü her gün tekrarladığınızda bir şeyleri anlamaya başladığınızı fark edeceksiniz. Güvenin bana 😁

İkna Olmadınız mı? Peki siz Türkçeyi (ya da ana diliniz neyse) nasıl öğrendiniz? Bebekken sürekli duyarak ve taklit ederek değil mi? Tamam çok şanslıydınız. Pratik yapabileceğiniz insanlardan oluşan bir ülkedeydiniz ve anasınıfından liseye kadar bu dilin kurallarını ve inceliklerini öğrendiniz. Ve her gün Türkçe ile haşır neşir olunca insan ister istemez bir şeyler öğreniyor değil mi? İşte bizim de bu süreci Anime izleyerek taklit etmemiz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken asıl şey tekrar ve taklit. Bu yalnızca Japonca için geçerli değil, her türlü dil için de dediklerimin aynısı geçerli.

Altyazısız Anime Nereden izlenir?

Artık Animeleri neden altyazısız izlememiz gerektiğini biliyorsunuz. Peki biz bu Animeleri nasıl altyazısız izleriz?

Baştan söyleyeyim, burada 3.parti siteleri önermeyeceğim. Çünkü 3.parti sitelerden virüs bulaşma olasılığı çok yüksek. Ayrıca bu siteler Anime stüdyolarını desteklemiyor. Aksine korsanlık yaparak Anime endüstrisine zarar veriyorlar. Hem aşağıda saydığım yerlerin üyelik ücretleri aşırı ucuz ve pek çok artı tarafları da var. Yine de 3. Parti siteleri kullanmak istiyorsanız bir şekilde zaten yolunu bulursunuz.

Netflix

Hepimizin tanıdığı klasik Netflix. Bir sürü film, belgesel, Japon dizileri ve en önemlisi de tonlarca Anime! Çoğunuzun halihazırda arkadaşıyla ya da ailesiyle paylaştığı bir Netflix hesabı vardır diye düşünüyorum. Yoksa da üzülmeyin. Bir arkadaşınızla anlaşın ve birlikte bir Netflix hesabını paylaşarak işleri ucuza getirin.

Amazon Prime Video

Amazon Prime yine yardımımıza yetişiyor 😊Gerçekten ayda bir kutu kola parasına size bir sürü özellik sunuyor. Kargonuzu ertesi gün ve de ücretsiz teslim ettiği yetmezmiş gibi üstüne çoğu online oyunda avantaj veriyor ve geniş bir Anime kitaplığını bize sunuyor.

Crunchyroll

Yabancı bir Anime izleme sitesi olduğu için “Crunchyroll Türkiye’de çalışıyor mu?” diye sorabilirsiniz. Evet, Crunchyroll Türkiye’de çalışıyor. Crunchyroll geçen sene Türk Anime Severlere bir güzellik yaparak üyelik ücretlerini Türk lirasına göre düzenledi. Bu şekilde çok ama çok ucuza geliyor. 21.03.2023 itibariyle Crunchyroll Türkiye üyelik fiyatları 25₺’den başlıyor. İsterseniz birkaç Chrome eklentisiyle Japonca altyazı da ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca geniş bir manga kitaplığına da erişiminiz oluyor. Mangaların tek kötü yanı hepsinin İngilizce olması 🙁

JustWatch

Bu site bir video yayınlama servisi değil. DAHA İYİSİ! Yalnızca Animeleri değil her türlü içeriği nereden izleyebileceğinizi gösteren dev bir harita! Arama yerine istediğiniz seriyi (ya da filmi veya diziyi) yazmanız yeterli. Çünkü her Animeyi Türk Netflix’inde ya da Prime Video’da bulamayabilirsiniz ve VPN kullanmanız gerekebilir. Şahsen ben çok sorun yaşamadım ama olabiliyor arada.

Şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler. Sonraki yazımda görüşmek üzere.

1 thoughts on “Animelerden Japonca Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey.”

  1. Geri bildirim: Japonca Öğrenmenize Yardımcı Olacak Anime Önerileri - Kolay Japonca

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top